Firmám s digitalizáciou môžu pomôcť nové centrá, na ich budovanie získame prostriedky z EÚ
20.8.2020

Na Slovensku by mohli vzniknúť centrá digitálnych inovácií, ktorých hlavnou úlohou bude pomoc s digitálnou transformáciou malých a stredných firiem, spoločností so strednou kapitalizáciou, ale aj verejného sektora. Budú súčasťou európskych centier digitálnych inovácií a ich vznik podporí Európska komisia.

Ministerstvo hospodárstva v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie vyhlásilo národnú súťaž, do ktorej je možné prihlásiť sa do konca septembra. Víťazi budú nominovaní do výzvy, ktorú ešte tento rok vyhlási Európska komisia a budú mať možnosť získať finančné prostriedky na prevádzku a realizáciu aktivít centra. Podrobnosti k národnej súťaži sú zverejnené na webovej stránke Ministerstva hospodárstva SR https://www.mhsr.sk/inovacie/podujatia/europske-centra-digitalnych-inovacii-na-slovensku. Prihlásiť sa do nej je možné na webovej stránke www.challenge.gov.sk.  

Európske centrá digitálnych inovácií (ECDI) sú samostatné organizácie alebo skupiny organizácií (konzorciá). Slovensko má možnosť získať finančnú podporu pre 3 až 5 takýchto centier cez granty vo výške 0,5 – 1 mil. eur ročne na jedno centrum. Podpora by bola na obdobie 3 - 4 rokov s možnosťou opätovne sa o grant uchádzať. „Tento projekt má potenciál významným spôsobom pomôcť spoločnostiam v digitalizácii a aplikácii inovatívnych riešení. Slovenským spoločnostiam môže výrazne pomôcť pri ich transformácii a zvýšení konkurencieschopnosti,“ myslí si vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Verí preto, že sa do národného kola zapojí čo najviac záujemcov a odborná komisia bude môcť vyberať kandidátov, ktorí budú schopní plniť funkcie Európskeho centra digitálnych inovácií. 

Viac informácií o samotnom programe Európskej komisie je na webovej stránke https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/europe-investing-digital-digital-europe-programme.
Domovská stránka Európsky Fond Regionálneho Rozvoja
Domovská stránka Ministerstvo dopravy a výstavby SR
Domovská stránka Ministerstvo hospodárstva SR
Domovská stránka SIEA