TOP 5 startupov sveta
25.3.2022

Na svete existuje obrovské množstvo úspešných startupov, ktoré pribúdajú každým dňom. Každý z nich sa snaží byť najlepší a dostať sa na vrchol, no len malá časť sa dostane do zoznamu najhodnotnejších startupov sveta. 

Steve Blank, jeden z najznámejších startup podnikateľov zo Silicon Valley, zadefinoval startup ako „dočasné usporiadanie vytvorené k hľadaniu opakovateľného a stupnovateľného biznis modelu.“ Hlavným produktom startupu je spoločnosť samotná – buď jej podnikateľský zámer alebo tím, ktorý stojí za ním.

Vďaka novým typom produktov a služieb všetky z TOP startupov výrazne zjednodušili kvalitu života miliónom ľudí po celom svete. Startupy sú dôležitým obchodným modelom, ktorý poháňa inovácie a ekonomický rast. Sú produktom kreatívnych a ambicióznych podnikateľov, ktorí majú originálne nápady.


1.    Najhodnotnejším startupom na svete je ByteDance. Ide o materskú spoločnosť z Číny, ktorá zastrešuje známe sociálne siete na zdieľanie videí TikTok a Vigo Video a mnohých ďalších. ByteDance je na trhu od roku 2012. Väčšina používateľov pozná spoločnosť najmä vďaka jej mimoriadne populárnej aplikácii s krátkymi videami TikTok, ktorá má celosvetovo viac než miliardu aktívnych používateľov. Neostáva to však len pri Tiktoku. ByteDance v skutočnosti chrlí jeden mimoriadne úspešný produkt za druhým – medzi nimi svoj prvý hit, Toutiao. Ide o najobľúbenejšiu spravodajskú aplikáciu v Číne s viac než 320 miliónmi aktívnych používateľov mesačne. Vplyv spoločnosti na ľudí je tak obrovský z viacerých hľadísk. 

2.    Kuaishou je sociálna platforma z Číny s krátkymi videami, ktorá nie je v západných krajinách príliš známa. Ide o platformu na zdieľanie krátkych videí a má viac ako 300 miliónov aktívnych používateľov. Kuaishou slúži na zaznamenávanie a zdieľanie života ľudí. Každý deň generuje milióny originálnych čerstvých videí. Kuaishou kladie dôraz na neustále inovácie a optimalizácie svojich produktov a služieb. 
 

3.    Airbnb je akési trhovisko s ubytovaním. Poskytuje prístup k takmer 6 miliónom rôznorodých miest na pobyt v takmer 100 000 mestách a 220 krajinách. Spoločnosť nevlastní žiadnu z ponúk nehnuteľností, pôsobí len ako sprostredkovateľ a získava províziu z každej rezervácie. Airbnb sa zrodilo v roku 2007, keď dvaja hostitelia privítali troch hostí vo svojom dome v San Franciscu. Odvtedy sa rozrástol na 4 milióny hostiteľov, ktorí privítali viac ako 1 miliardu hostí v takmer každej krajine na svete. Hostitelia ponúkajú každý deň jedinečné pobyty a skvelé aktivity, ktoré hosťom umožňujú zažiť svet autentickejším a prepojenejším spôsobom.

4.    Stripe je poskytovateľ platobných služieb, ktorého môžu majitelia firiem použiť na akceptovanie desiatok spôsobov platby, od kreditných kariet až po oneskorené platby. Za každú transakciu si účtuje firma poplatok. Ide o konkurenciu pre Square, Adyen, PayPal, WePay a ďalšie spoločnosti.

5.    SpaceX je súkromný americký letecký výrobca a spoločnosť poskytujúca vesmírne dopravné služby. Firma tiež vyvinula niekoľko nosných rakiet a kozmických lodí. Založil ju v roku 2002 Elon Musk. SpaceX sa stala prvou súkromnou vesmírnou spoločnosťou, ktorá vyslala ľudí do vesmíru. Jej hlavným cieľom je znížiť náklady na vesmírnu dopravu a kolonizovať Mars.

Národný projekt Zvýšenie inovačnej výkonnosti slovenskej ekonomiky – inovujme.sk realizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra v operačnom programe Integrovaná infraštruktúra. Spolufinancovaný je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Zdroj: http://www.sbagency.sk/

Európsky Fond Regionálneho Rozvoja
Ministerstvo dopravy a výstavby SR
Ministerstvo hospodárstva SR
SIEA